Kodėl po šitiek laiko sugalvojote daryti tokią kalendorinių švenčių pamainą?
Gabija: 2009 m. vasarą mudvi su Kotryna susipažinome atgajietiško laužo pašonėje. Pamainoje, pavadinimu „Kalendorinės šventės. Vestuvės”. 2019m. šventėme savo draugystės dešimtmetį ir atrodė tiek pat juokinga, kiek natūralu įprasminti šį momentą, grąžinant kalendorinių švenčių konceptą. Tik šį kartą laužo pašonėse sukiojantis nebe vaikų, o viršaičių rolėse.
Kotryna: Tiesa. Tai, apie ką kalbėjo Gabija, buvo vidinė ir esminė pamainos atsiradimo priežastis. Išskirčiau ir tai, kad dabar kurdamos pamainas ir dirbdamos su jaunais žmonėmis, atsisukame į „aiškumo“ faktorių – konceptą, pagrindinę mintį, centrinę idėją. Mano nuomone, tai dabartiniams vadovams padeda nepasimesti stovyklos įvykių sūkuryje. Tuo metu kalendorinių švenčių idėja buvo labai patraukli savo formatu: kiekvieną dieną ką nors švęsti, kad ir kas tai bebūtų. Paprasta ir genialu. Bet mes taip labiausiai ir mėgstam.
Kaip atrodė jūsų pamaina, kaip atrodė dienos?
Gabija: Savo pamainą pavadinome „365°“ – referuodamos į kiekvieną kalendoriaus dieną, nes iš tiesų, kiekvienoje dienoje gali rasti progą švęsti. Būtent tai kartu su vadovų komanda mes stengėmės perduoti ir vaikams. Visi ieškojome atsakymo – kas iš tiesų yra šventė? Tai akimirka verta įamžinimo. 10 dienų – 10 skirtingų kalendoriaus švenčių. Pamainą pradėjome nuo Tarptautinės vandens dienos, kurią vainikavo netikėtai užklupęs sodrus vasaros lietus, tęsėme su Tarptautine žavėjimosi augalais diena, šventėme gimtadienius, vardadienius, Pavasario šauktuves, įsipindavo ir trumpi didžiųjų metų švenčių motyvai (Kalėdos, Velykos ir kt.). Kartu su vaikais stengėmės nepamiršti laimės kasdienybėje, mažo šypsnio dienoje svarbos.
Kotryna: Tokį formatą truputėlį padiktavo tuometinės Atgajos „mados tendencijos“. Vaikams labai reikėjo stiprių, emociškai sukrečiančių dienų. Mūsų tikslas buvo parodyti, kad tas emocinis sukrėtimas gali ateiti per didelę laimę, gėrį, džiaugsmą. Todėl ir nutarėme švęsti. Tai buvo tos šviesos ir laimės pamaina. Išmokome džiaugtis, o tai padaryti taip pat nebėra taip paprasta.
Kodėl, jūsų manymu, Atgajos temų tęstinumas aktualus ir jis egzistuoja?
Gabija: Greičiausiai kiekviena karta susiduria su tais pačiais asmenybiniais, gyvenimiškais klausimais skirtingose aplinkose. Tad temų tęstinumo klausimą ir grindžia jų aktualumas. Čia maža paslaptis, bet iš tiesų, kiekviena Atgajos pamaina po savo pavadinimo rūbu slepia tas pačias temas – mūsų pagrindines vertybes – bendruomeniškumą, šeimyniškumą, pagarbą sau ir kitam, betarpišką savęs ir kito priėmimą, draugystę, meilę žmogui ir gamtai bei, mūsų nuomone, svarbiausia – žaismę.
Kotryna: Man iš esmės atrodo, kad mūsų, lietuvių, stiprybė yra praeityje. Apie tai kalba didieji tekstai ar naratyvai. Gebėjimas praeitį reflektuoti, ieškoti jos aktualumo šiandien. Kažkada vienas pažįstamas man pasakė, kad gyvenimas iš esmės nuolatos kartojasi, keičiasi tik dekoracijos aplinkui jį. Tai man pačiai yra labai svarbi ir gana pamatinė vertybė, todėl sakyčiau, kad bet koks tęstinumas yra aktualus. O Atgajoje, tikriausiai, metai iš metų kartojasi svarbiausias dalykas – tarpusavio ryšio, meilės ir savęs atradimo džiaugsmas, kad ir kokia pamaina tai bebūtų.
Filmuke – ,,Kalendorinių švenčių“ pamainų vaizdai iš seniau ir dabar. Pamainas skiria daugiau nei 20 metų!